The ClimArchiNet project aims to change the approach to building design in Slovakia and the Czech Republic. What are the main challenges in this sector?
Naše články
O udržateľných stavbách
Aktivity projektu ClimArchiNet
Transformácia stavebného sektoru Slovenska na uhlíkovo-neutrálny
Spoločne s českým Centrom pasívního domu sme posledné 2 roky pracovali na projekte ClimArchiNet, na ktorý sme získali grant Európskej klimatickej iniciatívy EUKI, ktorú zastrešuje nemecké Federálne ministerstvo pre životné prostredie, ochranu prírody a nukleárnu bezpečnosť.
ClimArchiTrip - databáza inšpiratívnej architektúry
Na exkurzii ClimArchiTrip sme navštívili skvelé príklady udržateľnej a energeticky efektívnej architektúry. Tu sú dáta a popis jednotlivých objektov.
Konferencia A0: Naspäť k hodnotám
Ako stavať nesmrteľné mestá? Dokáže si skupina ľudí spoločne navrhnúť svoje bývanie v bytovom dome? Vieme stavať budovy, ktoré budú milované a budú sa o nich starať aj ďalšie generácie?
Aká bola exkurzia ClimArchiTrip?
Ako záver nášho projektu ClimArchiNet – s podporou EUKI – European Climate Initiative sme sa vybrali na študijnú cestu. Zažili sme nabité 3 dni v Rakúsku, 15+ inšpiratívnych architektonických diel, bývanie v pasívnom hoteli a to všetko v skvelej spoločnosti. Sme veľmi radi, že sme spolu nielen skúmali architektonické diela, ale aj sa navzájom spoznávali, zabávali sa a diskutovali o témach nám blízkych.
Ako transformovať mestá a regióny na uhlíkovo neutrálne?
Mestské oblasti sa podieľajú 60 – 80 % na celosvetovej spotrebe energie a približne rovnakou mierou aj na produkcii emisií CO₂. Napriek svojmu doterajšiemu negatívnemu dopadu na klimatické zmeny sa mestá stávajú zároveň perspektívnym nástrojom na efektívne dosiahnutie klimatických cieľov.
Pozvánka: Konferencia A0
Ďalší ročník konferencie, opäť inej, nadväzuje na predchádzajúce ročníky o pasívnych domoch a budovách A0. Tentokrát sa vraciame nielen naspäť ku koreňom a do mesta… Vraciame sa naspäť k hodnotám a inšpiráciou sa nám stal Nový európsky Bauhaus, ktorý sa hlási k udržateľnosti, estetike a inklúzii. Budeme ich spoločne hľadať v urbánnom aj rurálnom prostredí.
Greenwashing v stavebníctve
Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať dopady klimatickej a environmentálnej krízy a mnohých to trápi natoľko, že menia svoje osobné návyky. Pri svojich spotrebiteľských rozhodnutiach sú ochotní preferovať environmentálne priaznivé produkty a aj si za ne priplatiť. Mnohé firmy však tento trend využívajú a propagujú svoje produkty a služby rôznymi marketingovými taktikami ako priaznivé k životnému prostrediu.
COP26 - Povinná jazda či reálne riešenia?
Stavebný sektor má významný vplyv na životné prostredie – globálne je zodpovedný za 38% emisií oxidu uhličitého. Po prvý krát v histórii sa na Konferencii OSN o zmene klímy sa delegáti zo všetkých krajín sveta venovali aj mestám, regiónom a urbanizovanému prostrediu. Konferenciu sprevádzali veľké očakávania.
Administratívna budova ABW
Architektonický koncept vychádza z troch hlavných princípov. Prvým je zelené átrium otvorené do každej miestnosti v objekte. Druhý princíp je transparentnosť a prehľadnosti dispozície vo vzťahu zákazník - zamestnanec. Tretím princípom sú zásady pasívneho štandardu, ktoré striktne dodržiava. Právom získala nomináciu na CE ZA AR 2019.
Dni pasívnych domov 2021
Pasívny dom je svojou úspornosťou a kvalitou vnútorného prostredia najlepšia investícia do budúcnosti. Ak ste zvedaví ako sa v úsporných a zdravých domoch býva, nezmeškajte túto príležitosť, inšpirujte sa skúsenosťami tých, ktorí si pasívny dom už postavili. Podujatie je určené pre všetkých záujemcov, ktorí chcú vedieť z prvej ruky, ako sa býva v pasívnych domoch a vypočuť si názory investorov, projektantov, realizátorov a užívateľov.
Podcast UAU
Diskusia pre milovníkov architektúry, životného prostredia a udržateľného životného štýlu. Architektúra formuje prostredie, formuje nás. Zanecháva odtlačok doby, v ktorej vzniká. Čo zanechá tá súčasná? Ak vás tieto témy zaujímajú, počúvajte a (možno) zbadáte to, čo bolo pred vami doposiaľ ukryté.
Zisite viac
V čom je náš projekt jedinečný

Zisite viac
V čom je náš projekt jedinečný
Projekt ClimArchiNet svojimi aktivitami nadväzuje na slovenskú iniciatívu Manifest2020 a českú iniciatívu Architects for future, ktoré sa venujú vplyvu stavebníctva na životné prostredie a stratégii uhlíkovo neutrálnej výstavby.
Správnym smerom
Ciele nášho projektu máme jasne definované
Zistite viac
Spoznajte expertný tím

Zistite viac
Spoznajte expertný tím
Klimatickú krízu nevyrieši jednotlivec, ale široká spolupráca, preto projekt ClimArchiNet spája odborníkov z rôznych oblastí, ktorí identifikujú výzvy, prekážky a navrhnú konkrétne kroky ako nasmerovať slovenské stavebníctvo smerom k uhlíkovej neutralite.