Aká bola exkurzia ClimArchiTrip?

May 16, 2022

Ako záver nášho projektu ClimArchiNet – s podporou EUKI – European Climate Initiative sme sa vybrali na študijnú cestu. Zažili sme nabité 3 dni v Rakúsku, 15+ inšpiratívnych architektonických diel, bývanie v pasívnom hoteli a to všetko v skvelej spoločnosti. Sme veľmi radi, že sme spolu nielen skúmali architektonické diela, ale aj sa navzájom spoznávali, zabávali sa a diskutovali o témach nám blízkych. 

Čítať viac

ClimArchiTrip - exkurzia za výnimočnou architektúrou

Apr 05, 2022
Eventy

 Pozvánka na exkurziu za výnimočnými udržateľnými budovami v Rakúsku, 28.- 30. apríla 2022 

Čítať viac

Ako transformovať mestá a regióny na uhlíkovo neutrálne?

Mar 16, 2022
Eventy

Mestské oblasti sa podieľajú 60 – 80 % na celosvetovej spotrebe energie a približne rovnakou mierou aj na produkcii emisií CO₂. Napriek svojmu doterajšiemu negatívnemu dopadu na klimatické zmeny sa mestá stávajú zároveň perspektívnym nástrojom na efektívne dosiahnutie klimatických cieľov. 

Čítať viac

Konferencia A0 - Naspäť k hodnotám

Mar 16, 2022

Ďalší ročník konferencie, opäť inej, nadväzuje na predchádzajúce ročníky o pasívnych domoch a budovách A0. Tentokrát sa vraciame nielen naspäť ku koreňom a do mesta… Vraciame sa naspäť k hodnotám a inšpiráciou sa nám stal Nový európsky Bauhaus, ktorý sa hlási k udržateľnosti, estetike a inklúzii.  Budeme ich spoločne hľadať v urbánnom aj rurálnom prostredí.

Čítať viac

Ceny Nového európskeho Bauhausu - 2. ročník

Jan 24, 2022
Súťaž

Zapojte sa aj vy do 2. ročníka celoeurópskej súťaže o hodnotné ceny! Termín prihlášok do 28. februára 2022.

Čítať viac

Odolné sídliská

Jan 10, 2022
Mestá a obce

 V rámci medzinárodného projektu „DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy” Inštitút pre pasívne domy s tímom odborníkov a spoločne s MČ Karlova Ves v Bratislave tvoria návrhy opatrení, ktoré sú svojim charakterom inovatívne a demonštračné, a môžu slúžiť ako príklad pre ďalšie slovenské sídliská. 

Čítať viac

Modelový projekt ekologicky a sociálne udržateľnej modernizácie budovy

Dec 15, 2021
Architekti

Výskumný projekt rozvíja koncepciu udržateľnej prestavby bývalého internátu z 50. rokov v Bratislave. Cieľom je vytvoriť mestský modelový projekt pre 21. storočie, ktorý je sociálne, ekologicky a ekonomicky udržateľný. 

Čítať viac

Greenwashing v stavebníctve

Dec 09, 2021

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať dopady klimatickej a environmentálnej krízy a mnohých to trápi natoľko, že menia svoje osobné návyky. Pri svojich spotrebiteľských rozhodnutiach sú ochotní preferovať environmentálne priaznivé produkty a aj si za ne priplatiť. Mnohé firmy však tento trend využívajú a propagujú svoje produkty a služby rôznymi marketingovými taktikami ako priaznivé k životnému prostrediu. 

Čítať viac

COP26 - Povinná jazda či reálne riešenia?

Dec 01, 2021
Uhlíková neutralita

Stavebný sektor má významný vplyv na životné prostredie – globálne je zodpovedný za 38%  emisií oxidu uhličitého. Po prvý krát v histórii sa na Konferencii OSN o zmene klímy sa delegáti zo všetkých krajín sveta venovali aj mestám, regiónom a urbanizovanému prostrediu. Konferenciu sprevádzali veľké očakávania.

Čítať viac

Administratívna budova ABW

Nov 25, 2021
Architekti

Architektonický koncept vychádza z troch hlavných princípov. Prvým je zelené átrium otvorené do každej miestnosti v objekte. Druhý princíp je transparentnosť a prehľadnosti dispozície vo vzťahu zákazník - zamestnanec. Tretím princípom sú zásady pasívneho štandardu, ktoré striktne dodržiava. Právom získala nomináciu na CE ZA AR 2019.

Čítať viac